Akne Nedir Nasıl Geçer?

Akneler, en önemli cilt problemleri arasında yer alır. Her tür ciltte görülmese de daha ziyade yağlı cilt tiplerinde oluşur. Ciltte kalıcı hasar bırakabilen akne konusunda ciddi bir önlem alınması ve günlük cilt bakımının bu yönde ayarlanması çok daha temiz ve pürüzsüz bir cilt elde edilmesine yardımcı olabilir.

Akneler neden oluşur?

Ergenlik Aknesi

Bu nedenlerden ilki ergenlik. Ergenlikle beraber değişen hormonlar haliyle bireylerin citlerinde çeşitli değişikliklere neden olmaktadır. Ergenlik döneminde ciltte yağ miktarı artıyor ve akne oluşumunun ilk evresi başlıyor. Sonrasında mikropların çoğalması ile beraber yangı diğer bir ismi ile iltihap oluşuyor. bu ciltte şişkinlik ve ciltte çıkıntılı yapıların oluşmasına neden oluyor. Yani sivilcelerin.

Kullanılan kozmetik ürünleri

Akne oluşumuna neden olan, diğer faktörlerin biri de kullandığınız cilt bakım ve kozmetik ürünleri. Kendi cilt yapınıza uygun ürünlerin kullanımı çok önemli. Ve kullanılan ürünlerin dermatolojik testlerden geçmiş olmasına ekstra özen göstermeniz, cildinizin faydasına olacaktır.

Sinir ve stres

Akne oluşumuna neden olan 3. faktör ise sinir ve stres. Sinir ve stres, kişilerin farkında olmadan cildindeki küçük bir çıkıntıyı elleriyle dokunarak ve yolarak büyük bir sivilce haline getirmesine neden olabilir. Ve cilde elle yapılan müdahaleler , ciltte leke ve izlere neden oluyor. Ufak bir lekenin ciltten tam olarak geçmesi, yapılan araştırma sonuçlarına göre 4-5 ay.

Yanlış beslenme ve sigara

Akne oluşumuna neden olan 4. faktör ise sağlıksız beslenme ve sigara kullanımıdır. Çok yağlı ve işlenmiş yiyecekler akne oluşumunu oldukça tetiklemektedir. Sigara da bu durumu tetikleyen balıca durumlardan. Bu konuda uzman araştırmaları sonucunda elde edilen veriler, son yıllarda artan fast food tüketim ve sigara gibi sağlıksız eğilimlerin birçok cilt problemine neden olduğunu göstermekte.

Cilt yapısı

Son olarak akne oluşumuna neden olan 5. faktör cilt yapısı. Cilt yapısı akne oluşumunda önemli bir etken. Yağlı ve geniş gözenekli cilt yapısına sahip kişilerden akne oluşumunun daha yoğun olduğu gözlenmekte.

Bu saydığımız olduğumuz neden ler, akne oluşumundaki en önemli 5 faktör. Bunların dışında akne oluşumuna neden olacak bir çok sebep olabilir.